Zakupy przez internet są już tak samo modne jak tradycyjne zakupy w pięknych sklepach. Rok w  rok w okresie przedświątecznym i świątecznym pojawiają się promocje praktycznie we wszystkich sklepach internetowych. Niskie ceny kuszą klientów każdego rodzaju asortymentów. W tym właśnie czasie wielu oszustów wykorzystuje naiwność ludzi i poszukiwanie jak najniższych cen. Dzisiaj dowiesz się jak bezpiecznie kupować przez internet.

Czy wszystkie sklepy internetowe są legalne? Oczywiście, że nie. Większość sklepów internetowych to normalna działalność gospodarcza, ale znajdą się też takie, które przygotowali oszuści. Fałszywe strony sklepów internetowych do złudzenia przypominają prawdziwą wersję sklepu – mają podobną nazwę, szatę graficzną, są doskonałą kopią tego, czego szukasz. Szukając najniższej ceny danego produktu trafiasz na fałszywą stronę, nie zwracając uwagi na ważne szczegóły.

Kupując w sklepie internetowym musisz zachować czujność i zwrócić uwagę na niskie ceny, które kuszą. Różnica w cenie może być spowodowana bardzo wieloma rzeczami: dany produkt nie jest oryginalny, pochodzi z kradzieży, w rzeczywistości sklep wcale go nie ma. Jak się uchronić przed takim zakupem?

  • Wejdź w zakładkę kontakt i sprawdź adres sklepu oraz numer telefonu – czy jest on prawdziwy, czy pod numerem telefonu ktokolwiek odpowiada.
  • Dopatruj się błędów ortograficznych i stylistycznych – często podrobiony sklep ma niechlujny opis, który jest tłumaczeniem tego co znajduje się na stronie właściwej.
  • Jeśli strona przypomina znany ci popularny sklep czy serwis aukcyjny, a adres do złudzenia przypomina oryginalny, warto wzmożyć czujność.
  • Skorzystaj z wyszukiwarki i opinii innych osób na temat sklepu – czy ktoś już z niego korzystał? Co mówią klienci, jak oceniają jakość produktów.

W dzisiejszych czasach stworzenie ładnej, estetycznej strony internetowej nie stanowi problemu dla oszusta. Cokolwiek wyda ci się podejrzane – dokładnie sprawdź wszystkie szczegóły wypunktowane powyżej. Przezorny zawsze ubezpieczony! Lepiej dmuchać na zimne, niż stracić swoje pieniądze.

Zadbaj o bezpieczeństwo komputera z którego korzystasz. Oszuści wykorzystują mnóstwo sposobów na to, by wyłudzić dane osobowe potencjalnego klienta oraz pieniądze. Po wejściu w link komputer może zostać zainfekowany i stracisz nad nim kontrolę, dane oraz ważne dokumenty. Co zrobić by komputer był bezpieczny?

  • Utwórz osobne konta dla siebie i dzieci. Nie zawsze nastolatek zdaje sobie sprawę z zagrożeń wynikających z korzystania z internetu. Ograniczenie konta nie pozwoli na przesyłanie danych i dokonywanie płatności zapamiętaną w systemie kartą.
  • Korzystaj tylko z bezpiecznych sieci bezprzewodowych, najlepiej takimi którymi sam zarządzasz. Publiczne i lokalne siedzi wifi bywają niebezpieczne dla urządzenia.
  • Nie omijaj aktualizacji swojego urządzenia. Dzięki temu będzie chronione przed najnowszymi wynalazkami oszustów. Zaktualizowane oprogramowanie będzie zdecydowanie trudniejsze do zaatakowania.

Kolejnym krokiem jest wiedza na temat użytkowania karty kredytowej.Warto co miesiąc dokładnie analizować wyciągi ze swojego konta i sprawdzać, czy rzeczywiście wszystkie wychodzące transakcje miały miejsce. Uruchom na swoim koncie powiadomienia dotyczące realizowanej płatności. Kartę płatniczą można też wyłączyć dla transakcji internetowych. Jeśli podałeś dane na podejrzanej stronie, natychmiast zadzwoń do banku w celu jej zablokowania.