Uwierzytelnianie jest bardzo ważnym procesem jeśli chodzi o bezpieczeństwo naszych urządzeń i danych na nich zgromadzonych. Metody uwierzytelniania są bardzo różne i warto zdecydować się na te sprawdzone i bardziej bezpieczne. Na komputerze korzystamy z kont bankowych, skrzynek pocztowych, przechowujemy na nim bardzo ważne dane – dokumenty, zdjęcia, filmy. Potwierdzenie swojej tożsamości jest zatem niezwykle ważne. Znamy trzy sposoby uwierzytelnienia – za pomocą tego co znasz (hasło), tego co posiadasz (prawo jazdy, dowód), tego czym jesteś (odcisk papilarny). Każda z takich metod ma swoje plusy i minusy. Jak używać dwuskładnikowego uwierzytelniania? O tym dowiesz się w tym właśnie tekście.

Hasła to bardzo ważny punkt dotyczący uwierzytelnienia. Ustalasz je do programu, aplikacji, menedżera haseł i wiadomo, że to ty. Hasła nie są jednak stuprocentowym zabezpieczeniem. Służą jedynie ochronie przed nieautoryzowanym wejściem na dane konto. Bardzo często oszuści hasło po prostu odgadują i mają pełny dostęp do konta. Wielokrotnie przy ustalaniu hasła strona lub program prosi, by hasło było silne – zawierało około 8 znaków, w tym duże i małe litery, cyfry i znaki specjalne.

Dwuskładnikowe uwierzytelnienie jest najbezpieczniejszą formą logowania się do jakiegokolwiek konta. Zamiast wpisywania wyłącznie hasła, konieczne jest logowanie jeszcze jedną opcją, formą. Korzystanie z bankomatu wymaga logowania dwuskładnikowego – karty do bankomatu i pinu. Osoba nie mająca którejś z tych rzeczy nie dostanie się do twojego konta. Podwójne zabezpieczenie jest idealnym rozwiązaniem dla każdego.

Jak ustawić uwierzytelnianie dwuskładnikowe? Nie jest ono ustawione automatycznie. Należy wejść w ustawienia konta i logowania, a następnie wybrać logowanie dwuskładnikowe. Jaki sposób logowania można jeszcze wybrać? Pomocny w takim problemie jest serwis Google – jako jedna z pierwszych firm zachęcała swoich użytkowników do korzystania z logowania dwuskładnikowego. Dwuskładnikowe logowanie działa również na takich stronach jak Facebook, Twitter, Apple, Instagram i funkcjonuje we wszystkich bankach.

Dwuskładnikowe logowanie wymaga połączenia konta Google z numerem telefonu. Podczas takiego logowania wpisujesz adres e-mail, hasło, a także kod wysłany na podany numer telefonu. Bez kodu z telefonu lub hasła nikt nie dostanie się do konta, co znacznie zwiększa bezpieczeństwo.

Inna metoda dwuskładnikowego uwierzytelniania polega na otrzymywaniu kodu w wiadomości tekstowej wysłanej przez Google przez specjalną aplikację. Aplikacja ta generuje kod za każdym razem, kiedy chcemy się zalogować.

Musisz wiedzieć, że logowanie dwuskładnikowe nie jest włączone i trzeba je ustawić by móc z niego korzystać. Na początku może wydawać się to niewygodne, ale warto się do tego przyzwyczaić.