Bezpieczeństwo to jedno z podstawowych tematów jeśli mówimy o poprawnych korzystaniu ze swojego komputera niezależnie od tego gdzie jesteśmy. Dzisiaj poznamy czym tak naprawdę są menedżery haseł i dlaczego warto z nich korzystać. Większość użytkowników internetu niestety nie korzysta z niego poprawnie. Można powiedzieć nawet, że robi to niebezpiecznie i codziennie naraża swoje urządzenie na przejęcie danych i ataki hakerskie. Aplikacje też nie zawsze są bezpiecznie, dlatego hasła należy przechowywać nie tylko menedżerze na laptopie, ale i na telefonie.

Zobaczmy zatem jak takie pomoce działają i dlaczego warto im naprawdę ufać. Menedżer na komputerze można porównać do sejfu – użytkownik przechowuje na nim loginy do stron internetowych, hasła, uzupełnienia danych osobowych. Jak to działa? Wchodzisz na stronę, na którą musisz się zalogować i menedżer automatycznie za twoją zgodą uzupełnia hasło oraz login. Możesz zapamiętać setki takich haseł.

Gdzie są przechowywane hasła? Niektóre programy tego rodzaju przechowują swój sejf na dysku lokalnym, serwerze producenta lub w innych miejscach. Dzisiejsze menedżery mają funkcję automatycznego szyfrowania danych nawet na urządzeniach, które upoważniłeś. Dzięki temu hasła na wszystkich urządzeniach są chronione.

Zaraz po instalacji menedżera należy zaimportować lub wprowadzić wszystkie loginy oraz hasła z jakich korzystasz. Teraz przy każdej zmianie hasła będzie ono aktualizowane automatycznie. Menedżer doskonale współpracuje ze wszystkimi przeglądarkami internetowymi. Dzięki temu logowanie się na wybranych stronach nie będzie problematyczne.

Program ten przeznaczony jest do przechowywania poufnych danych, ale bardzo ważne jest to, by hasło główne było silne i bezpieczne.Możesz wybrac logowanie dwuskładniowe, dzięki czemu dane będą jeszcze bardziej bezpieczne.

Jak wybrać taki menedżer? Na co dokładnie zwrócić uwagę?

Menedżer powinien działań na wszystkich typach urządzeń jakie posiadamy od telefonu po komputer stacjonarny. Powinien również pozwalać na synchronizację między nimi w bezpieczny sposób.

Jak wybrać taki program? Na co dokładnie powinno się zwrócić uwagę? Szukając najlepszego zwróć uwagę na kilka rzeczy:

  • Program powinien działać na wszystkich rodzajach urządzeń jakie posiadasz. Powinien też również umożliwiać szybką synchronizację między nimi.
  • Korzystaj jedynie z dobrych i zaufanych menedżerów haseł. Nie korzystaj z programów które nie mają opinii lub dawno nie były aktualizowane. Miej świadomość, że istnieją też programu napisane przez oszustów.
  • Zwróć uwagę na obsługę menedżera haseł – powinien być prosty i czytelny.
  • Wybierz program który jest na bieżąco poprawiany i aktualizowany.
  • Jakie dane pozwala przechowywać? Hasła, loginy, numery kart płatniczych, odpowiedzi na pytania pomocnicze.
  • Patrz na metody szyfrowania! Jeśli są one nowe, nieznane, być może program należy do oszustów.
  • Program zapewniający, że może odzyskać hasło główne, należy potraktować jako niebezpieczny.

Menedżer haseł to doskonałe rozwiązanie pozwalające na bezpieczne funkcjonowanie w sieci. Musisz jednak uważać i dobrze go wybrać oraz poprawnie z niego korzystać.