Komputer nie zawsze bywa posłuszny i bezpieczny. Któregoś dnia coś się stanie i wszystkie dane przepadną gdzieś… A gdzie, tego nie wie nikt. W takim momencie szukamy rozwiązań, które szybko pomogą nam odzyskać zdjęcia, pliki oraz hasła, dostęp do wszystkich kont z jakich korzystamy. Niestety nie jest to takie proste jak się wydaje, a i bywa, że jest to niemożliwe. W takim momencie kopie zapasowe mogą uratować wszystkie rzeczy jakie mamy na swoim komputerze.

Większość użytkowników nie wie jak kopie zapasowe tworzyć i kiedy z nich korzystać. Backup, czyli inaczej kopia zapasowa jest kopią tego co w danej chwili mamy na swoim urządzeniu. W przypadku utraty danych, można w kilka minut odzyskać je właśnie z kopii zapasowych. Użytkownicy dokonują różnych backupów: ważnych danych lub wszystkiego co mamy na komputerze. Najczęściej i najlepiej jest robić kopię wszystkich danych i systemu operacyjnego.

Co jaki czas wykonywać backup? Ustawienie automatyczne sugeruje tworzenie kopii zapasowej co godzinę, każdego dnia, co tydzień lub co miesiąc. Programy z których możesz skorzystać do tworzenia takich kopii to między innymi Time Machine, Microsoft Windows Backup and Restore. Dzięki programowi można tworzyć automatyczne harmonogramy tworzenia kopii zapasowych. Idealne rozwiązanie dla zapominalskich!

Tworzenie kopii zapasowych wymaga również miejsca. Gdzie je zapisywać? Użytkownicy wybierają własny dysk (wewnętrzny komputera), dysk USB, płyty DVD lub zewnętrzne dyski. Najgorszą możliwością jest wykonywanie kopii zapasowych na dysku, gdzie znajdują się oryginalne pliki systemowe. Nośniki fizyczne mają jedną, dużą wadę – przy ich uszkodzeniu dane przestają być czytelne. Z tego tytułu warto zapisywać kopie zapasowe na zewnętrznych nośnikach.

W przypadku tabletów i telefonów komórkowych, większość danych jest przechowywanych w chmurze. Niektóre dane nie są jednak zapisywane na wirtualnym dysku. Stworzenie kopii zapasowej telefonu pozwoli na szybkie przywrócenie wszystkich danych. Urządzenia Apple automatycznie wykonują kopię zapasową.  Jeśli mówimy o androidzie, wszystko zależy co powie producent. Czasami trzeba kupić specjalną aplikację by móc wykonywać kopie zapasowe.

Czas na samo odzyskanie danych! Stworzenie kopii to jedno, a wykorzystanie jej, to drugie. Należy dokładnie i regularnie sprawdzać, czy kopia zapasowa działa. Przed każdą aktualizacją systemu również należy wykonać taką kopię. Sprawdzanie kopiii jest bardzo ważne.

  • Włącz automatyczne tworzenie się kopii zapasowych i sprawdzaj czy działają.
  • Pamiętaj o aktualizacji systemu i programów zabezpieczających.
  • Niszcz wcześniejsze kopie.
  • Przechowując kopie zapasowe w chmurze sprawdzaj jakiego szyfrowania używa i czy jest realnie bezpieczna.