Czym jest ransomware? Złośliwe oprogramowanie które bardzo szybko rozprzestrzenia się przez internet do wszystkich plików na naszym komputerze. Niezależnie od tego czy jest to komputer prywatny, czy firmowy, atak ransomware zniszczy wszystkie pliki na swojej drodze. Przestępcy co chwila atakują osoby prywatne, firmy, a nawet organizacje charytatywne. Taki atak jest niezwykle dochodowych dla atakującego – zaraz po zainfekowaniu wszystkich plików, ofiara ataku dostaje wiadomość z szantażem. Po zapłaceniu haraczu może liczyć na odszyfrowanie wszystkich danych. Inaczej mogą one przepaść na zawsze z naszych urządzeń. Zablokowane zostają zdjęcia, pliki tekstowe, filmy, a także aplikacje z których korzystamy. Okup żądany w formie kryptowaluty jest bezpieczny dla atakującego. Jak najczęściej złośliwe oprogramowanie dostaje się do naszego komputera? Najczęściej przez wysłanie złośliwych wiadomości.

Powstaje zatem pytanie, czy płacić okup jeśli dosięgnie nas taka sytuacja. Zdecydowanie nie! Im częściej ludzie będą płacić atakującym, tym do ataków będzie dochodzić częściej, a stawki będą coraz większe. Czy da się w inny sposób odzyskać swoje pliki? Bardzo często nie ma takiej możliwości. Nie mamy też pewności, że oszuści dotrzymają umowy i rzeczywiście sprawią, że nasze dane będą odszyfrowane. Nie możemy też być pewni, że do ataku nie dojdzie po raz kolejny.

  Zadbaj o swoje kopie zapasowe! Odzyskanie sprawnego systemu może zmusić nas do skorzystania z ostatniej kopii zapasowej naszego komputera. Ofiara ataku ransomware nie ma zbyt dużego wyboru jeśli chodzi o odzyskanie sprawności komputera. Dlatego regularnie należy dbać o kopie zapasowe swojego komputera. Niezależnie od tego na jakim systemie pracujemy i czy nasz komputer zawiera tylko dokumenty domowe, kopia zapasowa powinna znaleźć się na nośniku zewnętrznym. Kopia zapasowa na zainfekowanym komputerze niekoniecznie zadziała jak trzeba. Dlatego trzeba ją trzymać poza komputerem by w razie ataku móc z niej bezpiecznie skorzystać.

Przed atakiem ransomware można chronić się na bardzo wiele sposobów. Kolejnym jest dbanie o aktualizację programów antywirusowych, co wielu użytkowników bagatelizuje. W takiej sytuacji jest praktycznie pozbawiony ochrony i na atak tylko czekać. Programy antywirusowe i ich aktualizacje są dostosowane do nowoczesnych ataków, a producenci nie tracą czasu na odpowiedzi kolejnych. Aktualizować należy nie tylko sam program antywirusowy, ale również system operacyjny, wszystkie aplikacje z jakich korzystamy na komputerze i w telefonie. Kolejnym sposobem na ochronę komputera jest korzystanie z kont nie będących kontem administratora. A na koniec: uważaj w co klikasz! Codziennie mnóstwo użytkowników dostaje linki, które prowadzą do popsucia całego systemu. Zanim więc klikniesz w link, pomyśl czy jest on bezpieczny i czy warto.