IoT czyli Internet Rzeczy. Czym jest? Kilkanaście lat temu nikt nie myślał, że technologia pójdzie tak bardzo do przodu. Komputeryzacja nie znała internetu, tabletów, anie nowoczesnych urządzeń. Dzisiaj korzystamy nie tylko z komputerów stacjonarnych, ale również z laptopów, smarfonów, mobilnych zegarków i innych. Urządzenia które wkładamy do kieszeni, nie zajmują wiele miejsca, mają bardzo dużą moc i ogromne możliwości. Pomagają ludziom w codzienności, pracy, leczeniu, zapewniają bezpieczeństwo. I tu pojawia się Internet Rzeczy (ang. Internet of Things), który ma za zadanie podłączanie dowolnych urządzeń do sieci internetowej. Tego rodzaju urządzenia komunikują się z pomocą internetu ze smartfonami i innymi urządzeniami i ułatwiają nam codzienne funkcjonowanie – włączają budziki, nastawiają wodę na herbatę, pilnują czasu gotowania, opuszczają wieczorem rolety, włączają światła. Czy IoT jest bezpiecznym rozwiązaniem?

IoT to nie tylko cała masa możliwości, ale również problemów. Komunikacja z innymi urządzeniami jest bardzo skomplikowana i czasami nie działa jak powinna. Wszystko działa z pomocą sieci WiFi. Sprzętów które można połączyć z komputerem czy smartfonem jest niewiele i niestety jeszcze bardzo dużo im brakuje do idealnego funkcjonowania. Bezpieczeństwo jest zatem ostatnim tematem, na który patrzą producenci tychże urządzeń. Na co narzekają użytkownicy urządzeń IoT? Na brak możliwości zmiany hasła w urządzeniu – hasło ustawione jest domyślnie i nie ma możliwości by zastąpić go innym. Ustawień urządzenia też często nie można zmienić, zaktualizować czy dostosować do konkretnych potrzeb.

Urządzenia IoT są bardzo kuszące i wielu użytkowników będzie próbować ich możliwości. Codziennie próbujemy zminimalizować czas wykorzystywany na domowe obowiązki. Zobaczmy zatem o czym należy pamiętać budując swoją domową sieć IoT:

  • Dbając o bezpieczeństwo nie podłączaj wszystkich urządzeń do internetu. Oprogramowanie urządzeń też mogą ulec zainfekowaniu wirusami.
  • Stwórz oddzielną sieć wifi dla urządzeń. Ni9e muszą być one podłączone do internetu cały czas. Ze względów bezpieczeństwa warto je odłączyć, kiedy nie jest to konieczne.
  • Aktualizuj sterowniki jeśli tylko będzie taka możliwość. Dzięki temu urządzenie będzie zawsze przygotowane na nowe zagrożenia i wyzwania.
  • Pamiętaj o silnych i bezpiecznych hasłach, które zabezpieczą twoje urządzenie przed oszustami i włamywaczami.
  • Sprawdź wszystkie możliwe ustawienia prywatności i zminimalizuj ilość przesyłanych danych dla wszystkich (ogólnodostępnych).
  • W przypadku gdy urządzenie budzi wątpliwości jeśli chodzi o bezpieczeństwo, pomyśl nad jego zwróceniem.

Urządzenia IoT są czymś bardzo nowym, nowoczesnym. Warto zwracać na to uwagę tworząc takie sieci w domu. Dokładnie zapoznaj się ze wszystkimi możliwościami, ale i zagrożeniami. Jeśli nie jesteśmy pewni swoich urządzeń, poczekajmy aż ta technologia nabierze tempa i bardziej się rozwinie.