Sieci domowe które znane były kilkanaście lat temu były banalnie proste. Nie wymagały zatem specjalistycznej wiedzy ani przygotowania. Wyglądało to tak, że w mieszkaniu znajdował się bezprzewodowy punkt taki jak router oraz komputer stacjonarny. Z takiego urządzenia dokonywało się internetowych zakupów, przeglądało strony internetowe. Dzisiejsze sieci domowe są zdecydowanie bardziej skomplikowane. W ich skład wchodzi coraz więcej urządzeń nad którymi trzeba zapanować, których trzeba pilnować i co jakiś czas sprawdzać. Powstaje zatem pytanie – jak stworzyć bezpieczną sieć domową? O tym dowiesz się w tym artykule.

Komputeryzacja sprawiła, że dzisiaj większość domowych sieci to sieci bezprzewodowe, nazywane sieciami wifi. Sieć wifi pozwala na bezprzewodowe połączenie się z wieloma urządzeniami – laptopami, komputerami stacjonarnymi, xboxem, tabletami, telewizorem. Większość z nich korzysta z routera, które są dostarczane przez dostawcę u którego wykupiony jest internet. Wielu użytkowników korzysta również z własnego urządzenia, które nazywa się punktem dostępowym (ang. access point). Urządzenie to łączy się z routerem. Sygnał bezprzewodowy łączy się ze wszystkimi urządzeniami w domu, które zostały włączone do sieci. Bezpieczna sieć bezprzewodowa wymaga jednak odpowiedniego przygotowania. Na co musisz uważać i co powinieneś zrobić?

  • Zadbaj o bezpieczne hasła. Wszystkie urządzenia posiadają domyślne hasła (0000, 1234), które bardzo łatwo złamać. Z konta administratora zmień ustawienia sieci bezprzewodowej – niestandardowy login i bezpieczne hasło to podstawa. Możesz je wygenerować na odpowiedniej stronie.
  • Nie używaj domyślnej nazwy sieci bezprzewodowej – zmień ją na unikalną, którą będą widziały jedynie upoważnione urządzenia, a nie wszyscy przeglądający dostępne sieci. Unikatowa nazwa sprawi, że sieć nie będzie do wyszukania dla innych, obcych osób.
  • Udostępniaj sieć tylko i wyłącznie osobom zaufanym, które znasz osobiście. Sprawdź czy twoje połączenia są szyfrowane – najlepszym mechanizmem szyfrującym jest obecnie WPA2. Takie rozwiązanie sprawi, że każda osoba chcąc połączyć się z siecią będzie musiała podać ustalone wcześniej hasło, a następnie skorzysta z szyfrowanych danych. Jeśli używasz szyfrowania WEP pomyśl o czymś bardziej nowoczesnym i bezpiecznym.
  • Żądaj od łączących się z urządzeniem hasła za każdym razem. Urządzenia bezpieczne mogą zapisać hasło by nie sprawiały problemów przy użytkowaniu.
  • Stwórz bezpieczną sieć dla gości. Dzięki niej w czasie domówki, zaproszeni goście będą mogli skorzystać z internetu. Nie zapomnij włączyć dla niej WPA2 i stworzyć bezpiecznego hasła.
  • Używaj menedżera haseł. Dzięki temu nie będzie trzeba ich zapamiętywać i jednocześnie pozostaną one w bezpiecznym miejscu.
  • Wyłącz WPS oraz inne programy pozwalające nieautoryzowanym urządzeniom na przyłączenie się do sieci bez hasła.

Teraz zajmij się wszystkimi urządzeniami jakie mają znajdować się w sieci domowej. Dokładnie sprawdź czy są one bezpieczne. W dzisiejszych czasach nie jest to łatwe, ponieważ do sieci należy bardzo wiele urządzeń. W tym celu najlepiej użyć skanera (może być nim aplikacja Fing) i sprawdź sieć bezprzewodową. Sprawdź też czy masz aktualny firmware. Dbanie o bezpieczeństwo sieci jest bardzo ważne. Dostawca internetu również powinien dostarczać narzędzie zwiększające twoje bezpieczeństwo.