Czym jest szyfrowanie i dlaczego jest dzisiaj takie ważne? Słowo to słyszymy w kontekście bezpieczeństwa i ochrony danych na komputerze i innych urządzeniach.Nie jest jednak odpowiedzią na wszystkie zagrożenia z jakimi spotykamy się w internecie. Szyfrowanie posiada pewne ograniczenia. W tym artykule postaramy się dokładnie objaśnić czym jest szyfrowanie i dlaczego warto na nim polegać, ale nie do końca.

Na komputerze, smartfonie oraz urządzeniach przenośnych mamy całe mnóstwo danych osobistych, firmowych oraz innych takich jak dokumenty, zdjęcia, pliki muzyczne, nagrania, wiadomości. W przypadku kradzieży urządzenia bez zabezpieczenia, złodziej mógłby bardzo szybko przejąć wszystkie dane zgromadzone na nośnikach. Z kolei przestępca włamujący się na komputer od razu miał możliwość monitorowania tego, co robimy na komputerze. Szyfrowanie w takich sytuacjach chroni użytkownika. Sprawia, że nikt inny nie może w podejrzeć, ani modyfikować danych.

Szyfrowanie znane jest od bardzo dawna. Wiadomość przesłana bez szyfrowania zwana jest “czystym tekstem” (ang. plaintext). Taki tekst może przeczytać dosłownie każdy bez specjalnych uprawnień i narzędzi. Szyfrowanie zmienia taką wiadomość, staje się ona nieczytelna i nazywamy ją szyfrogramem (ang. ciphertext). Obecne szyfrowanie korzysta ze skomplikowanych działań matematycznych, unikalnych kluczy które zmieniają informację z czytelnej do zaszyfrowanej. Tylko i wyłącznie klucz pozwoli na odszyfrowanie wiadomości. W większości przypadków  jest to hasło alfanumeryczne.

Co dokładnie można zaszyfrować na swoim urządzeniu? Szyfrujemy dwa rodzaje danych – dane będące w spoczynku które są przechowywane na dysku, karcie pamięci lub innym urządzeniu oraz dane będące w ruchu tj. pobierane wiadomości, dane z aplikacji i komunikatorów.

Szyfrowanie danych, które znajdują się na kartach i innych urządzeniach wewnętrznych jest konieczne. W przypadku dojścia do kradzieży lub zagubienia, dane nie zostaną tak łatwo pozyskane przez osobę trzecią. Nośniki na których przechowujemy cenne informacje to płyty CD, DVD. pendrive, karty pamięci, dyski zewnętrzne – wszędzie informacje powinny być zaszyfrowane. Najczęściej wykorzystywaną techniką szyfrowania informacji jest FDE czyli pełne szyfrowanie dysku. Komputer zabezpiecza zatem wszystko automatycznie i nie trzeba oznaczać poszczególnych plików w celu ich ochrony. Co zrobić by z takiej możliwości szyfrowania korzystać? Wystarczy włączyć odpowiednią opcję na swoim komputerze. Systemy w komputerach marki Apple korzysta z szyfrowania z pomocą FileVault, a w przypadku Windowsa mamy Bitlocker, Device Encryption. Jeśli chodzi o telefony komórkowe, szyfrowanie następuje automatycznie po ustaleniu hasła lub pinu,

Dane na urządzeniach są zagrożone praktycznie cały czas – w momencie przechowywania i wysyłania. Jeśli nie są zaszyfrowane stają się łatwym celem dla oszustów internetowych. Portale społecznościowe również posługują się zaszyfrowanymi danymi. Szyfrowane są także dane używane przeglądarce internetowej oraz na stronach na które wchodzimy. Jak to sprawdzić? Wchodząc na strony internetowe, w pasku adresu powinien protokół się protokół HTTPS. W przypadku aplikacji dzięki którym porozumiewamy się z innymi, mamy do czynienia z szyfrowaniem end-to-end (tylko ty i osoba pisząca z tobą widzi wiadomości).

O czym jako użytkownicy musimy pamiętać? Bezpieczeństwo zapewni nam silne hasło, które będzie przemyślane i silne. Pamiętaj by nie przechowywać haseł w łatwo dostępnych plikach. Jeśli nie wiesz jak stworzyć bezpieczne hasło, skorzystaj z generatora haseł.

Zadbaj o bezpieczeństwo urządzenia. Dokładnie sprawdzaj czy nie doszło do ataku, zainfekowania. Używaj programów antywirusowych i nie zapominaj o ich aktualizacji. Dzięki temu komputer będzie zawsze chroniony.

Dokładnie sprawdzaj z jakich aplikacji korzystasz. Nie używasz szyfrowania informacji? Zastanów się czy warto instalować ją na swoim urządzeniu.