Każdy użytkownik internetu słyszał o złośliwym oprogramowaniu. Komputer narażony jest na wszelkiego rodzaju wirusy, trojany, oprogramowanie szyfrujące i inne. Przestępcy z roku na rok prześcigają się w coraz to nowszych wirusach. Malware, czyli złośliwe oprogramowanie może dotknąć dosłownie każdego, nie tylko prywatnego użytkownika, ale i pracowników firm, organizacje.

Złośliwe oprogramowanie jest programem komputerowym napisanym w celu szkodzenia innym programom i aplikacjom. Sama nazwa pochodzi od połączenia angielskich słów malicious – złośliwe i software – oprogramowanie. Oszuści łapią się bardzo różnych rzeczy aby umieścić takie oprogramowanie na twoim komputerze. Kiedy już osiągną cel mogą śledzić każdy twój ruch w sieci, wykradać hasła, dane oraz dokumenty znajdujące się na komputerze. Czasami wirusy nie pozwalają na przeglądanie własnych plików, a przestępca żąda okupu za przywrócenie systemu do poprzedniego stanu.

Bardzo wielu użytkowników twierdzi, że złośliwe oprogramowanie dotyczy jedynie systemu operacyjnego Windows. Jest to najbardziej popularny system i niestety najczęściej atakowany. Myślenie, że zawirusowanie dotyczy jedynie jednego systemu jest błędne. Tak naprawdę każdy system może stać się celem oszustów.

Dlaczego i po co powstaje złośliwe oprogramowanie? Ludzie tworzą złośliwe oprogramowanie z różnych powodów – tworzone jest przez hobbystów, ambitnych hackerów, a także całe grupy hakerskie które mają określone cele. Najczęściej chodzi tutaj o kradzież ważnych i wrażliwych danych, które mogą zaszkodzić danej osobie bądź całej firmie. Po kradzieży plików hakerzy kontaktują się z poszkodowanymi, a następnie żądają wysokiego haraczu. Ataki odbywają się przez SPAM, DDoS, wymuszanie pewnych działań oraz podawanie się za pracodawców, znajomych. Tworzeniem takiego oprogramowania zajmują się całe grupy programistów. Często oferują firmom ochronę przed wirusami, które sami stworzyli.

Jak uchronić się przed takimi atakami? W pierwszej kolejności warto zadbać o bezpieczeństwo. Nowoczesne oprogramowanie antywirusowe skutecznie chroni komputer i zawarte na nim dane przed oszustami. Zanim takowe oprogramowanie kupimy, dokładnie sprawdźmy co ma do zaoferowania. Przestępny cały czas pracują nad nowymi technologiami, które mają za zadanie szybko zainfekować wszystkie pliki na komputerze. Niestety nie każdy program antywirusowy jest w stanie wykryć i powstrzymać nowe wirusy. Dlatego należy regularnie aktualizować aplikacje, programy i zabezpieczenia jakie mamy na swoich urządzeniach. Oto kilka kroków, które pomogą ci w bezpiecznym użytkowaniu swojego komputera:

  • Aktualizuj wszystkie programy i aplikacje na swoich urządzeniach. Nowsze wersje zabezpieczone są przed nowymi wirusami i zabezpieczają przed nowoczesnymi sposobami włamań. Dbanie o programy i system operacyjny to klucz do bezpieczeństwa. Pamiętaj, że masz możliwość włączenia automatycznego aktualizowania programów i systemu.
  • Pobieraj programy tylko i wyłącznie z zaufanych stron. Nie wchodź w linki które dostajesz na pocztę. Fałszywe i zainfekowane aplikacje to bardzo popularny sposób oszustów, którzy chcą zablokować twój komputer. Sprawdź też oceny aplikacji wystawione przez innych użytkowników.
  • Używając komputera zdecyduj się na konto z ograniczonymi uprawnieniami. W ten sposób zwiększysz bezpieczeństwo podczas korzystania ze stron internetowych.
  • Oprogramowanie również może być złośliwe. Dokładnie sprawdzaj skąd pochodzą programy, aplikacje, z jakiego szyfrowania korzystają. Jak to wygląda?Na email przychodzi link zachęcający do zainstalowania programu, który zainfekuje nam cały komputer lub telefon.
  • Pamiętaj o kopiach zapasowych systemu na telefonie, komputerze i innych urządzeniach.